Tagatiseta laen on sellist tüüpi laen, mis ei eelda selle võtmiseks mitte mingisugust tagatist. Sellisteks laenudeks on erinevad kiirlaenud, väikelaenud ja tarbimislaenud.

Kuigi kõikidel neil laenudel on erinevad tingimused ühendab neid see, et nende võtmiseks pole enamasti vaja omada tagatist, kas siis autot või kinnisvara.

Tagatiseta laen on alati soodsam laen, seda ka intressimäärade poolest, sest tagatise olemasolu muudab laenu riskantsemaks.

Tagatisega laenu omades on maksmata jäämisel suurt oht oma tagatisest, ehk siis autost või kinnisvarast ilma jääda.

Ilma tagatiseta laenu pakuvad Eestis enamik laenu andvatest ettevõtetest, sest tegu on populaarse laenuliigiga.

Tagatiseta laenu eelised ja puudused

  • Olenemata laenuliigist on neil kõigil oma eelised ja puudused. On neid, kellele sobib tagatiseta laenu võtmine ja selle tingimused, kui ka neid kellele mitte.
  • Sellise laenu peamiseks eeliseks on fakt, et te ei pea selle kasutamist põhjendama, see pole otseselt millegi konkreetse ostmiseks väljastatud laen, võite seda kasutada nii nagu ise soovite. Seega saab tagatiseta laenu kasutada reisimiseks, ravikulude katmiseks, auto ostmiseks või tehnika asendamiseks kodus. Tagatiseta laen sobib kasutamiseks milleks iganes.
  • Tagatiseta laen on soodsam, kui näiteks kiirlaen, samuti on sellel pikemad tagasimakse perioodid ning madalamad intressid. Sarnasusena võib aga välja tuua tagatiseta laenu kiire kättesaamise ja üsna lihtsa taotlemise. See on põhjuseks, miks tagatiseta laen on nii populaarne.
  • Seevastu tagatisega laenu võtmiseks on vaja tagatiseks olev vara hinnata ning see kuulub kuni laenu tagasi maksmiseni laenu väljastanud ettevõttele. Kui teil peaks tekkima tõsiseid makseraskusi on ka oht oma varast ilma jääda.
  • Tagatiseta laen ei hõlma lisagarantiid ja võib sellepärast olla pisut kallim, samuti on kõrgemad ka selle intressid, mis peaks teoreetiliseks katma võimalikud ebaedukad laenud. Tagatiseta laenu summad on väiksemad, kõige suure, tagatiseta laen on 10 000 eurot. Olenevalt sellest, mida soovite

Milleks võtta tagatiseta laenu?

Sellise laenu võtmisele võib mõelda, kui teil on vaja kiiret ning madala intressiga laenu. Lisaks on see hea võimalus laenata 10 000 eurot, kui selline summa peaks näiteks kinnisvara ostu korral puudu jääma.

Positiivne on, et tagatiseta laen ei eelda tagatiseta olemasolu ja seda võttes ei riski te näiteks oma kodust ilma jäämisega.

Enne mistahes laenu taotlemist, ka siis kui selleks on tagatiseta laen, arvestage et tegu on siiski kohustusega, mida teil tuleb pikema aja jooksul tasuda.

Seega tehke oma otsus laenu võtmisekohta kõiki valikuid põhjalikult kaaludes, sest ainult nii võtate laenu, mis on teile jõukoha ning mille jõuate ka hiljem tagasi maksta.

Iga laen on kohustus, ärge unustage seda.