Kodulaen on otseselt suunatud inimestele, kes soovivad endale hankida oma kodu, kuid kellel puuduvad selleks vajaminevad finantsid. Kodulaenu pakuvad enamik firmasid, kuid see laen võib kanda teistsugust nime, nagu näiteks kinnisvaralaen.

Kui vaadelda käesolevaid kinnisvara hindasid, siis on väga vähe inimesi, kes suudab endale kodu hankida ilma laenu võtmata.

Paljud inimesed soetavad endale oma kodu võttes selleks laenu, sest nad ei soovi elada üürikorteris ning maksta teiste inimeste võetud laenusid.

Kui teha põhjalikum uurimistöö, siis leiate kindlasti endale kodulaenu, mis on võrdväärne teie praeguse rendikorteri üüriga. Sellisel juhul ei muutu kinnisvara soetamisega teie jaoks rahaliselt palju, kuid omate ise kinnisvara, kus elate.

Päris oma kinnisvara ostmine on väga tähtis otsus, sellepärast tuleks selle tegemisel enda jaoks aega võtta ja erinevaid pakkumisi võrrelda.

Kodulaen on pikaajaline laen, millel on pikk tagasimakseperiood, see nõuab aastatepikkust stabiilsust rahaasjades ja igakuist mõistlikus suuruses netopalka.

See on peamine põhjus, miks kodulaenu võtmine tuleks hästi läbi mõelda.

Praegu on turul palju laenufirmasid, mis pakuvad oma kodu ostmiseks mõeldud laenusid. Laenud on ettevõtetes küll erineva nimega, kuid sisu ja tingimused on neil üsna sarnased. Kodulaenu kutsutakse veel ka kinnisvaralaen, hüpoteeklaen, eluasemelaen, jne.

 

Selleks, et endale kõige paremate tingimustega kodulaen leida tuleks kõiki neid laenusid omavahel võrrelda, mis on üsna aeganõudev ettevõtmine. Selleks, et laenu võtmine teie jaoks lihtsam oleks, oleme abiks meie.

Kõige ülevaatlikuma pildi saate meie kodulehe laenude võrdlemise tabelist, kus on välja toodud kodulaenu tingimused, nõuded, isegi intressimäärad. Sellise tabeli kasutamine säästab laenu võtmisel teie aega, sest teil puudub vajadus kõiki lennufirmade kodulehekülgi eraldi külastada. Soovi korral saate meie veebilehelt minna ka otse laenu väljastava ettevõtte kodulehele, et seal põhjalikumalt ringi vaadata.

 

Kodulaen ja hüpoteeklaen, kuidas need omavahel erinevad?

Kõige suurem erinevus kodulaenu ja hüpoteeklaenu vahel on see, et nende otstarve on pisut erinev. Kodulaen võib aga ei pruugi eeldada seda, et ostetav kinnisvara on tagatiseks. Hüpoteeklaenupuhul on laenu võtmiseks eelduseks, et laenu soovija juba omab kinnisvara, mille ta laenu saamiseks tagatiseks annab.

Seega on hüpoteeklaenu võimatu võtta, kui teil puudub tagatis või siis käendajad. Kodulaenaga võimaldab laenata ilma tagatiseta või siis äärmisel juhul nii, et ostetav vara saab olema laenuvõtja tagatiseks.

Hüpoteeklaenu üheks puuduseks on see, et kui jääte hätta laenumaksete tasumisel ning laenufirma teile enam maksepuhkust ei anna või olete selle juba ära kasutanud, siis jääb tagatis laenu andnud ettevõttele ning teie jääte sellest ilma.

Hüpoteeklaenu saab kasutada mitmes otstarbel, selle eest võib ettevõtte ka muud, kui kinnisvara osta, näiteks hoopis oma kodu renoveerida. Kodulaenu antakse üldiselt oma kodu ostmiseks ning ostetav kinnisvara peab olema ka juba välja vaadatud.

Hüpoteeklaenul puuduvad ka muud piirangud. Laenu võite kasutada kasvõi reisimiseks, õpingute rahastamiseks või mistahes muuks teie arust vajalikuks asjaks.

Kui palju saab kodulaenu võtta?

Kodulaenu summa oleneb otseselt teie vajadustest ning võimalustest. Viimase all peetakse silmas sissetulekut ehk netopalka ning teie igakuiseid väljaminekuid. Kodulaenu summad algavad 7000 eurost ning ulatuvad sadadesse tuhandesse. Kinnisvara soetamiseks antav laen on oma suuruse poolest suurim, sarnasus võib mastaabi poolest olla ärilaenuga.

Kodulaenu antakse taotlejale maksimaalselt 90% ulatuses ostetava kinnisvara väärtusest, lisaks võib ostetav vara minna ka tagatiseks või on vajalik omafinantseering. Kui soovite osta kinnisvara, mis maksab 100 000 eurot, siis peab teil endal 10000 eurot olema, et üldse laenu saada.

Miks esitavad laenufirmad selliseid tingimusi?

Sellega kaitsevad laenu andvad ettevõtted end rahaliste kahjude eest, sama funktsiooni täidab ka kinnisvara tagatis. Mõned laenufirmad annavad laenu kõigest 60-80% ulatuses kinnisvara väärtusest.

Kui soovite laenuga ostetava kinnisvara väärtust kõige suuremas osas katta pöörduge panka. Pangast võetav laen katab tavaliselt enamiku teie ostetava kinnisvara väärtusest ning on soodsate tingimustega.

Mida on vaja kodulaenu võtmiseks?

Kuna kodulaenu puhul on tegemist suurema laenuga on selle taotlemine aeganõudvam ja keerulisem, kui näiteks smslaenu taotlemine.

Kõige esimesena tuleks ära täita laenu võtmiseks vajalik taotlus, siis võtab laenuhaldur või konsultant teiega ühendust ja annab nõu, mida on vaja edasi teha.

Avalduses tuleb ausalt välja tuua oma igakuine netopalk ja väljaminekud, samuti kontaktandmed ja muu vajalik.

Kindlasti küsitakse teilt ka konto väljavõtet ning olenevalt sellest, millisest ettevõttest laenu võtate, võib vaja minna kas tagatist või käendajaid. Lisaks kõigele muule tuleb tagatis lasta laenufirma poolt heaks kiidetud hindajal ära hinnata.

Mõned ettevõtted pakuvad klientidele, kes soovivad neilt laenu võtta ka enda poolset kinnisvara hindamist.

Millistel tingimustel kodulaenu antakse ja kellele see mõeldud on?

  • Kodulaen on mõeldud täiskasvanud inimesele, kes soovib endale kinnisvara soetada. Sellise laenu tingimused on nõudlikumad, kui tavalise kiirlaenu puhul, sest tegu on suure laenuga. Selleks, et laenu saada peab kindlasti olemas stabiilne igakuine sissetulek, samuti peavad kontrolli all olema teie väljaminekud. Kodulaenu puhul on minimaalse sissetuleku nõue, mis erineb olenevalt laenufirmast.
  • Kui teil esineb maksehäireid, siis tagatise olemasolu korral võib teil endiselt olla võimalus laenu saada. Palju oleneb ka firmast, kust laenu võtta soovite. Minimaalne kodulaenu summa on paar tuhat eurot ning maksimaalne laenu suurus oleneb otseselt teie sissetulekust.
  • Kodulaenu tagasimakse periood ulatub aastakümnetesse, seda eriti juhul, kui võtate laenu pangast, teiste laenufirmade puhul võib see summa olla väiksem.
  • Kui rääkida kodulaenu intressidest, siis enamasti on need väiksemad, kui mistahes muu laenu puhul. Lisaks sellele pakuvad laenu andvad ettevõtted erinevaid võimalusi, kuidas saate intresse maksta.
  • Kõige parema ülevaate konkreetse laenufirma tingimustest, saate siis kui pöördute enne laenu võtmist nende laenuhalduri poole. Laenu võtmise tingimused on enamikes ettevõtetes küll sarnaseid, kuid siiski mitte identsed.

Milline kodulaen teile kõige paremini sobib?

Selle saate teada, kui enda jaoks välja mõtlete, millist laenu ja millistel tingimustel te võtta soovite.

Samuti tuleks analüüsida oma netopalka ning igakuiseid väljaminekuid.

Mõelge, kas teile on oluline võimalus vajadusel maksepuhkust saada või hoopis soovite maksta ainult intressi ja kodulaenu põhiosa hiljem?

Kõige olulisem on arvestada asjaoluga, et kodulaen on pikaajaline laen – see tähendab, et peate selle maksmisega hakkama saama aastaid.

See on ka põhjus, miks tasuks erinevaid võimalusi uurida.

Põhjalik eeltöö juba enne laenu võtmist annab teile aimu, mida turul pakutakse ning kas see kõik on teile vastuvõetav, samuti saate nii endale kõige soodsamate tingimustega laenu.