Mis on isikutuvastus?

Peale suurt eesti kiirlaenu buumi ja kontrollimatut laenu võtmist, mis võimaldas kurjategijatel tavaliste inimeste identiteeti kasutades nende nimel laenu võtta kehtestati Eestis 2008 aastal “Rahapesu ja terrorismi tõkestamise seadus“, mis sätestas, et kõik inimesed, kes soovivad esmakordselt laenu võtta peavad oma isiku tuvastama laenuväljastaja poolt täpsustatud korras.

Inimeste jaoks, kes soovivad laenu võtta võib see esialgu tunduda mõttetu lisakohustusena, kuid tegelikult on see hea turvameede kaitsmaks nii laenusaajat selle eest, et keegi teine ei saaks nende eest kuritahtlikult laenu võta ja laenu andjat selle eest, et nad ei annaks laenu, mida nad kindlasti kunagi tagasi ei saa.

Isikutuvastuse kasutamisega on võimalus laenu võtmisel pettusi sooritada äärmiselt väike ning inimesed ei pea muretsema, et iga suvaline võib nende dokumentidega palju probleeme tekitada.

Kuidas toimub isikutuvastamine?

Tänapäeval on enda isiku tuvastamiseks mitmeid võimalusi, mõned laenu väljastavad ettevõtted võimaldavad seda teha ka kodust lahkumata, kas mobiili-ID või ID-kaardi abil. Teiseks võimaluseks on külastada laenufirma kontorit või mõnda nende koostööpartnerit. Paljude Eesti laenu väljastavate ettevõtete partneriks on saanud Omniva postkontorid või R-kioskid, kus saab enda isikut ID-kaardi või muu dokumendi abil verifitseerida.

Kui soovite oma isikut tuvastada postkontoris tuleb teil laenu väljastava ettevõttega eelnevalt kokku leppida, millisesse postkontorisse lähete, siis sinna kohale minna, esitada oma dokument ja täita ära avaldus. Selle info saadab postkontori töötaja edasi laenu väljastavale ettevõttele ning kinnitab, et just teie käisite oma isikut tuvastamas.

Pärast isikutuvastuse läbimist ja positiivse laenuotsuse korral, laekub laen teie arvele kõigest minutite kuni tunni aja jooksul. Kui tulevikus soovite uuesti samast laenufirmast laenu võtta, siis isikutuvastust te enam läbima ei pea, sest see on ühekordne protsess.

Isikutuvastus kodust lahkumata

Järjest enam ettevõtteid võimaldab laenu taotlejatel oma isikut ka interneti vahendusel tuvastada. See on täiesti turvaline protsess ning selleks kasutatakse, kas ID-kaarti koos lugejaga või mobiili ID-d.  Mõlemaid isikutuvastuse vahendeid on põhimõtteliselt võimalik kasutada ainult laenu taotleval isikul, kui ta just nende detaile pole ise teistega jaganud ja võõrastel pole juurdepääsu tema dokumentidele või telefonile.

Elektrooniline isikutuvastus on äärmiselt mugav protsess, eriti neile, kes ei soovi laenu saamiseks kodust lahkuda või seista postkontori järjekorras. Paljud protsessid on interneti arenemisega laenu võtjatele palju lihtsamaks muutunud ning isikutuvastus on üks neist

Kas ID-kaart on turvaline ja kuidas seda isikutuvastuseks kasutatakse?

ID-kaart toimib isikutuvastusena koos selle lugeja ning kehtivate paroolidega. Laenu saamiseks oma isiku tuvastamine pole üldse keeruline protsess. Juba mitmed laenu pakkuvad ettevõtted võimaldavad oma firma kodulehele juba ID-kaardi abil logimist, mis toimibki nagu isiku tuvastamine.

Võttes laenu elektrooniliselt on äärmiselt mugav kogu protsessi ise järgida, logides ID-kaardiga laenufirma veebilehele, annab see teile väga hea ülevaate teie laenust, selle osamaksetest, lepingust, jne laenuga seonduvatest asjadest.

Kui olete laenufirma püsiklient on mistahes laenu võtmine juba palju lihtsam, uue laenu eelduseks on loomulikult asjaolu, et eelnevalt võetud kiirlaen, väikelan või krediidikonto oleks probleemideta tagasi makstud.

Kui kasutate isikutuvastuseks ID-kaarti on ainus, mida oma isiku verifitseerimiseks tegema peate, veebilehele ID-kaardi abil sisse logimine.

Mobiil-ID või ID-kaart, mida valida?

Juhul, kui olete inimene, kes eelistab oma toimingutes kasutada mobiili ID-d, siis on selline isiku tuvastamise võimalus laenu võtmisel just teie jaoks.

Nii ID-kaardi kui mobiili ID-ga isikutuvastamine on väga lihtne protsess ning toimub sarnaselt.

Laenu saamisel on samamoodi populaarsed mõlemad tuvastusviisid ning nende kasutamine oleneb peamiselt isiklikest eelistustes.

Mobiili ID-ga enda tuvastamine laenu taotlemisel on pigem loodud nendele laenu taotlevatele inimestele, kes ei viitsi ID-kaardi lugejaga toimetada, sest kui aus olla on mobiili ID palju kiirem.

Kogu laenu saamiseks vajalik protsess toimub ainult  mobiiltelefoni abil, seda muidugi juhul, kui olete pidev mobiili ID kasutaja ning teate oma koode peast.

 

Isikutuvastamine on võimalik nii isiklikult ettevõtte kontoris kui esindustes ning oma kodust lahkumata, sellised valikuvõimalused laenu saamisel end tuvastada annavad inimesele võimaluse ise valida, kuidas ja miks neile paremini sobib.

Ühel päeval võib siiski leida aset olukord, kui laenu saamiseks isiku tuvastamine on 100% ulatuses internetti kolinud, kuid praegu tundub, et selle valiku tegemisel on määravaks laenu taotleja isiklikud eelistused.