Enamike asjadega siin elus kaasnevad riskid, seda eriti laenu võtmisega. Mõned riskid on kaalutletud ning teised arutud. Millised on kiirlaenu võtmisega kaasnevad riskid ning kuidas ennetada ebaõnnestumist?
Kiirlaenu nagu ka mistahes muud laenu ei tohiks võtta läbi mõtlemata. See pole kiire lahendus peo pidamiseks või niisama šoppamiseks, tegu on siiski tõsise laenuteenusega, millega kaasneb kohustus see hiljem tagasi maksta.
Kõige suurem risk, mida inimesed kiirlaenu võttes endale võtavad on see, et nad ei suuda laenu hiljem nõuetekohaselt tagada. Leidub inimesi, kes lähtuvad laenu võtmisel paljuski reklaamist ega uuri pakutava kiirlaenu sisu korralikult.
Õnneks on möödanik see aeg, kui kiirlaenu said kõik soovijad ning selliste laenude intressid olid äärmiselt ebamõistlikud. See ei tähenda aga, et kiirlaenu peaks kasutama elamisabina, kui igakuiselt oma kulutustega toime ei tulda. Selline laenu võtmine on libe tee, mis viib peagi maksehäirete tekkimiseni.
Seevastu, kui teil tekkis ootamatud väljaminekud, näiteks purunes mõni vajalik kodumasin või on ootamatult vaja autot remontida, siis kiirlaen võib mõistliku tarbimise korral teile isegi abiks olla.
Selle jaoks, et teie laen oleks mõistlik ning teil oleks sellest pigem kasu, kui kahju, oleme koostanud selle artikli, kus toome välja kiirlaenu võtmisega kaasnevad peamised riskid, et saaksite end nendega kurssi viia.
Milliseid riske esineb kiirlaenu võtmisel?
Riske on erinevaid, kuid kõige levinumad on olukorras, kus inimene pole tutvunud kiirlaenu lepinguga piisavalt põhjalikult ning on võtnud endale üle jõu käiva laenu. Teise risk, mida tasub mainida on see, kui laenu võtmise vajadus pole põhjendatud ega, kuidagi õigustatud, kiirlaen raisatakse niisama tühja-tähja peale ära ning hiljem tekib probleeme selle tagasi maksmisega.
Milline on teie poolt võetava kiirlaenu intress?
Kiirlaenu on tänapäeval lihtne võtta ning sageli inimesed unustavad tähelepanu pöörata kõige olulisemale: kui palju tuleb kiirlaenu pealt intressi maksta ehk kui kallis laen teile tegelikult on. Alati viige enne kiirlaenu võtmist ennast kurssi selle intressiga.
Kuna kiirlaen on paindlik laen ega eelda tagatise olemasolu, on tegu intresside poolest kindlasti olulisemalt kallima laenuga, kui see, mida pangast antakse. Pange tähele, et erineva firma kiirlaenud on erineva kalliduse ja intressiga. Lõpuks võib kiirlaenu võtmine lõppeda ka sellega, et võtate laenu 100 eurot ja maksate tagasi 200 eurot, ehk topelt. Just nimelt sellepärast on äärmiselt oluline, et tutvuksite kõigi laenu tingimustega enne, kui otsustate kiirlaenu võtta.
Kas kiirlaenu võtmisega kaasneb lisakulusid?
Iga laenu võtmisega kaasneb kõrvalisi kulutusi, nagu näiteks lepingutasud või siis laenu haldamise tasu. Mõnel juhul on need laenu lisatasud mõistlikud, teine kord üsna kallid.
Veel üks lisakulu, mille peale laenu võtmisel ei mõelda on laenu pikendamise tasu. Tavaliselt on inimesed pigem õnnelikud võimaluse üle oma kiirlaenu maksetähtaega tulevikku liigutada, kuid ei mõelda selle peale, et tegu pole tasuta teenusega. Laenu pikendamine on võrreldes kiirlaenu summadega kallis teenus. Keskmiselt maksab laenumakse edasi lükkamine 30-50 eurot, mis on suur summa, kui võtsite laenu kõigest 300 eurot.
Veel üks põhjus, miks tasub kiirlaen alati õigel ajal tagasi maksta on rakendatav viivis, mida kasseeritakse iga päeva eest, mil olete hilinenud oma laenu tagasi maksmisega. Samuti on kiirlaenu väljastavatel ettevõtetel õigus väljastada teile tasuline meeldetuletuskiri
Kiirlaenu maksetähtaja pikkus
Inimestel on vahel kombeks ennast ülehinnata. Kui teha seda kiirlaenu võtmisel on tulemuseks laen, mida peate tasuma üle enda võimete kiiresti. Maksetähtajad olenevad enamasti teie laenu suurusest. Minimaalne kiirlaenu tagastamise tähtaeg on kuu aega maksimaalne paar aastat. Kuigi valides pikema kiirlaenu tagastamise tähtaeg, tasute küll pisut rohkem intressi, kuid pikas perspektiivis on see parem, kui vajadus kiirlaenu makseid edasi lükata või hoopiski võlgu jäädes.
Kiirlaenu võttes kaaluge esmalt ettevõtteid, mis võimaldavad teil ise laenu tagasimakse tähtaegasid reguleerida, ehk ise valida ning suhtuge otsuse tegemisse pigem mõistusega.
Smslaenu võttes tuleks alati arvestada sellega, et mõnel kuul võib teil veel tekkida ettenägematuid kulutusi ning te võibolla ei suuda laenu tagasi maksta. Igaks juhuks on laenu tagasimakse kaval hoida väiksemana, nii ei tekita te endale ise probleeme juurde.
Mõistlik laenu osamaksete suurus on eriti oluline siis, kui olete võtnud suurema kiirlaenu, mida maksate tagasi näiteks aasta. See on piisavalt pikk aeg, mille jooksul võib juhtuda palju, näiteks võib tekkida vajadus ootamatult tööd vahetada või väheneb teie netopalk.
Enne kui kiirustate mistahes laenu võtmisega vaadake kindlasti üle oma igakuised kulud ja tulud ning tehke kindlaks palju teil raha kätte jääb. Kiirlaenu võtmine on mõistlik vaid juhul, kui suudate selle hiljem õigeaegselt tagasi maksta.
Kiirlaenu võtmise turvalisus
Turvalisus on oluline enamikes asjades meie elus, eriti oluline on see rahaasjades. Enne kui võtate kiirlaenu tutvuge ka laenu väljastava ettevõtte mainega ning veenduge, et neil oleks kehtiv tegevusluba.
Selline laenufirma kontroll võimaldab teil hiljem paljusid probleeme vältida.
Kui kiirlaenu väljastaval ettevõttel on olemas kehtiv finantsinspektsiooni poolt väljastatud luba võite olla kindel, et teie isikuandmed on laenu võtmisel kaitstud ning laenuleping vastab Eesti Vabariigi seadustele.
Kõige parema kiirlaenu saate võtta, kui teil on selleks piisavalt infot. Kindlasti võtke endale aega kõikide laenu puutuvate tingimustega tutvumiseks. Kui võtate kiirlaenu mõistlikult võib sellest teile palju kasu olla.