Hüpoteeklaen ja selle tagastamine

Olete mõelnud hüpoteeklaenu võtta, kuid te pole päris kindel, milline on sellise laenu tagasimaksegraafik?

Üldiselt on hüpoteeklaenul kaks erinevat tagasimaksegraafiku, need võivad olla teile tuttavad kui olete kunagi järelmaksu võtnud. Võite valida põhiosaga graafiku ja annuiteedigraafiku vahel.

Kui te pole eelnevalt laenu ega järelmaksu võtnud, siis võivad need terminid teie jaoks pisut selgusetud olla. Et antud teemas paremini orienteeruda lugege edasi ja saate teada, kuidas toimub kinnisvara tagatisel laenu tagasi maksmine.

Võrdse põhiosaga vs annuiteedigraafik

Kui teile meeldib oma igakuiseid väljaminekuid ette planeerida, siis sobib kui valite annuiteedigraafikuga laenu, sest selle osamaksed on fikseeritud.

Laenu tagastamisperioodi esimeses pooles koosneb kuumakse enamasti intressidest, mis aega mööda vähenevad, mis tähendab et mida pikemalt olete laenu tagastanud, seda suuremaks muutub selle põhiosa. Eriti soovitatakse annuiteedigraafikut siis, kui olete võtnud suurema laenu, sest selline graafik tagab stabiilsuse.

Kui valite võrdse põhiosaga graafiku jaotatakse nii põhiosa kui intress laenu kuumaksesse võrdselt, kuid kui maksad suuremaks kuumaksu maksad ka vähem intressi. Valiku saate teha ise vastavalt oma võimalustele ja vajadustele.

Hüpoteeklaen ja selle pikendamine

Kui olete võtnud hüpoteeklaenu teisisõnu laenu kinnisvara tagatisel, kuid tunnete, et kuumaks hakkab koormavaks muutuma, siis ei tasu muretseda – teie probleemile on lahendus.

Enamik laenufirmasid võimaldavad hüpoteeklaenu kas pikendada või siis võtta maksepuhkust. Laenu maksepuhkust saab võtta mõneks kuuks, vajaduse korral isegi aastaks. Kuna tegu on hüpoteeklaenuga, mis on pikaajaline laen, siis on laenufirmad arvestanud võimalusega, et laenajal võib selline vajadus tekkida.

Kuidas toimub hüpoteeklaenu pikendamine?

Selleks, et oma laenu maksetähtaegasid pikendada tuleb laenufirmale avaldus teha, see võib olla ka vabas vormis. Dokument tuleb allkirjastada ja siis laenufirmale või selle haldurile esitada. Peale seda saate vastuse oma laenu staatuse ja edasiste toimingute kohta.

Kinnisvara tagatisel laenu pikendamisega muutub ka teie laenuleping, ning need muudatused on tavaliselt tasulised. Laenu pikendamine või maksepuhkuse taotlemine on siiski odavam, kui laenu tagasimakse ning võib jääda 50-200€ piiridesse või olla protsent laenusummast.

Selleks peate:

  • Eelnevalt kõik laenu osamaksed olema õigel ajal tasunud.
  • Arvestama asjaoluga, et laenu pikendusega ei tohi ületada maksimaalset laenu perioodi, mis tähendab, et laen peab endiselt olema 75 eluaastaks tagasi makstud.
  • Teadma oma hüpoteeklaenu Kui laen on maksimaalse pikkusega ei ole selle pikendamine enam võimalik.

Maksepuhkus

Mõnikord võib elus ette tulla aegasid, kui inimese maksevõime väheneb ajutiselt, näiteks väheneb netopalk.

Sellisel juhul pole hüpoteeklaenu pikendamisest eriti kasu ning lahenduseks võib olla laenu maksepuhkuse taotlemine.

Sellega annate endale võimaluse kitsikusest välja tulla ja näiteks poole aasta või aasta pärast jälle oma laenu osamakseid edasi tasuda.

Pikem maksepuhkus on enamasti võimalik vaid, siis olete võtnud laenu kinnisvara tagatisel. Väikelaen, smslaen ja kiirlaen pikemat maksepuhkust ette ei näe.

Maksepuhkuse all peetakse silmas seda, et te ei maksa oma laenu põhiosa, kuid jätkate siiski selle intressi tasumist. Täielikku laenupuhkust enamasti ei pakuta. Üldiselt on maksepuhkuse tingimused kirjas teie poolt võetud laenu lepingus, lisainfot saate kindlasti ka laenufirmalt.

Laenu enneaegne tagastamine

Kui teil tekib ootamatu võimalus oma laen varem tagasi maksta on see alati hea näitaja, eriti veel hüpoteeklaenu puhul. Tasudes kinnisvara tagatisel laenu enne õiget aega vabastate ka oma kinnisvara kohustuse alt ja saate seda vajadusel või soovi korral näiteks müüa.

Enneaegselt on võimalik tagasi maksta mistahes laenu, olgu selleks siis kiirlaen, tarbimislaen, laen kinnisvara tagatisel või mõni muu laenuliik. Selleks, et laen ette tähtaega tagasi maksta tuleb sellest laenufirmale kolm kuud ette teatada.

Kui võtsite laenu pangast ei pruugi enneaegse tagasimakse korral lisatasusid rakenduda või äärmisel juhul nõutakse teilt kolme kuu intressi tasumist.

Kui teil on fikseeritud intressiga laen võivad lisakulud suuremaks osutuda: mõnel juhul on laenufirma laenu tingimustesse sisse kirjutanud klausli, mille kohaselt ennetähtaegne laenu tagasimakse jätab neid ilma kasumist, mille klient nüüd teatud ulatuses tasuma peaks.

Sellisel juhul võite laenu tagastamise asemel oma raha hoopis investeerida ja sellega kasumit teenida ning hüpoteeklaenu makseid osade kaupa edasi teha, sest lõppkokkuvõttes tuleb laen nii odavam.

Makseraskused

Juhul kui teie netopalk on püsivalt vähenenud ja laenu tagasi maksmine on osutunud liiga koormavaks ärge oodake, kuni olukord muutub lootusetuks ning hakkate võlateateid saama.

Selle asemel teavitage firmat, kust laenu võtsite. Igas olukorras on alati olemas mingi lahendus ning koostöös laenufirmaga te ka selleni jõuate.

Laenu mitte maksmine tekitab teile vaid lisaprobleeme, mis võivad lõpuks teie krediidivõimekuse pikemaks ajaks hävitada.

Laenufirma eesmärgiks on siiski oma laen koos intressidega kätte saada, sellepärast ei tasu karta, et oma kodust kohe ilma jääte, küll aga võib see juhtuda siis, kui te midagi ette ei võta ja oma laenu tagasi ei maksa.